Letecké služby Hradec Králové a.s.

Počasí Hradec Králové - Slunečno.cz

 

Biologická ochrana letiště LKHK

 

 

 

Ornitologická zpráva na období 1.2.2019 – 28.2.2019

                 Ornitologická situace pro letecký provoz je celkem klidná, zhoršená je pouze v určitých oblastech kvůli zvýšené aktivitě havranů a holubů. Nejvyšší aktivita havranů je v oblasti skládek, velkých měst a okolních obcí (Pardubicko, Chrudimsko, Poděbrady). Na vodních tocích a vodních plochách, které nejsou zamrzlé  se kumuluje vodní ptactvo. Převážně kachny, kormoráni, volavky a racci.

 Vnitřní OP

-     situace ve vnitřním OP je klidná, občasný pohyb dravců na travnatých plochách poštolka, káně, občasné přelety městských holubů a hrdliček hlavně v dopoledních  odpoledních hodinách. V prostoru letiště se občas objevují menší hejna havranů a vran, převážně v severní části letiště, dále straky, které se vyskytují po celé ploše a také zpěvné ptactvo (kvíčaly stehlíci, konopky).           

 -    poblíž vzletové dráhy se ojediněle vyskytuje, bažant, koroptev. Zajíci se  honcují (páření), což znamená vysokou aktivitu a občas se budou objevovat na plochách travnatých i zpevněných, kde se budou prohánět a tím se snižuje i jejich ostražitost a pozornost.

 Vnější OP

             - na okolních písnících je situace  klidná díky zamrzlé vodní ploše, což dle předpovědi

              počasí bude nejméně do konce února

         -   pohyb dravců v okolí letiště (orel, káně, poštolka) a to hlavně při jasném počasí, přelety labutí, racků, kachen a      jiného vodního ptactva je hlavně v okolí Labe, které není celé zamrzlé.